PLC3G823A14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC3G823A14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
No
Subcategory :
Circular Connectors
Primary Material :
Plastic
IEC Conformance :
RoHS :
Details
Shell Material :
PSU
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Unshielded
Color :
Gray
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Insert Material :
Plastic
Contact Gender :
FEMALE
Package :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
14
DIN Conformance :
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Series :
PL
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Body/Shell Style :
Receptacle
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Termination Type :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Features :
Backshell
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Coupling Type :
Snap
Brand :
Orientation :
A
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Number of Positions :
14
Mounting Type :
CABLE
Shell Size, MIL :
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
2A
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
Shell Finish :
Backshell Type :
Solid
Base Product Number :
PLC3G
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Additional Feature :
POLARIZED
Datasheets
PLC3G823A14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - A Latch Lock, Push-Pull
PLC3G823A14 Overview
PLC3G823A14 Features
PL series
PLC3G823A14 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLC3G823A14 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER