PLC3G822H14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC3G822H14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
PSU
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
Color :
Gray
Mixed Contacts :
No
RoHS :
Details
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Feature :
Mounting Feature :
Primary Material :
Plastic
Shell Size, MIL :
Brand :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Base Product Number :
PLC3G
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Package :
Bulk
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Voltage Rating :
Series :
PL
Factory Lead Time :
8 Weeks
DIN Conformance :
Empty Shell :
Subcategory :
Circular Connectors
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Orientation :
H
Total Number of Contacts :
14
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Plastic
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Finish :
Additional Feature :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coupling Type :
Snap
Mounting Type :
CABLE
Termination Type :
Solder
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
14
Features :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
2A
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Shielding :
Unshielded
MIL Conformance :
Shell Size - Insert :
Datasheets
PLC3G822H14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - H Latch Lock, Push-Pull
PLC3G822H14 Overview
PLC3G822H14 Features
PL series
PLC3G822H14 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLC3G822H14 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER