PLC3G822E10
Mfr.Part #
PLC3G822E10
Orientation :
E
RoHS :
Non-Compliant
Current Rating (Amps) :
3A
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Total Number of Contacts :
10
Datasheets
PLC3G822E10
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 10 Positions Solder Cup Gold - E Latch Lock, Push-Pull
PLC3G822E10 Overview
PLC3G822E10 Features
PL series
PLC3G822E10 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLC3G822E10 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER