PLC3G822C14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC3G822C14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
14
Base Product Number :
PLC3G
Contact Gender :
FEMALE
Termination :
Solder Cup
Mixed Contacts :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
C
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Color :
Gray
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Coupling Type :
Snap
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
2A
Backshell Type :
Solid
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
14
DIN Conformance :
Shell Finish :
RoHS :
Details
Filter Feature :
MIL Conformance :
Published :
Package :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Primary Material :
Plastic
Brand :
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Voltage Rating :
Body/Shell Style :
Receptacle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
Additional Feature :
POLARIZED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Features :
Backshell
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Mounting Type :
CABLE
Shell Material :
PSU
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Termination Type :
Solder
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Feature :
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Series :
PL
Datasheets
PLC3G822C14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - C Latch Lock, Push-Pull
PLC3G822C14 Overview
PLC3G822C14 Features
PL series
PLC3G822C14 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLC3G822C14 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER