PLC3G822A14
Mfr.Part #
PLC3G822A14
Total Number of Contacts :
14
Number of Positions :
14
Orientation :
A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
RoHS :
Non-Compliant
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Current Rating (Amps) :
2A
Datasheets
PLC3G822A14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - A Latch Lock, Push-Pull
PLC3G822A14 Overview
PLC3G822A14 Features
PL series
PLC3G822A14 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLC3G822A14 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER