PLC3G821E14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC3G821E14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
14
Coupling Type :
Snap
Mounting Feature :
Package :
Bulk
Published :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Voltage Rating :
Backshell Type :
Solid
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
MIL Conformance :
Contact Gender :
FEMALE
Shell Material :
PSU
Features :
Backshell
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
CABLE
RoHS :
Details
Insert Material :
Plastic
Current Rating (Amps) :
2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Gray
Additional Feature :
POLARIZED
Filter Feature :
Body/Shell Style :
Receptacle
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
PLC3G
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
14
Series :
PL
DIN Conformance :
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Termination Type :
Solder
Shell Size - Insert :
Orientation :
E
Brand :
Primary Material :
Plastic
IEC Conformance :
Datasheets
PLC3G821E14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - E Latch Lock, Push-Pull
PLC3G821E14 Overview
PLC3G821E14 Features
PL series
PLC3G821E14 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLC3G821E14 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER