PLC3G821A10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC3G821A10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
FEMALE
Coupling Type :
Snap
Subcategory :
Circular Connectors
Series :
PL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Active
Features :
Backshell
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Empty Shell :
Termination Type :
Solder
Shell Size, MIL :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
CABLE
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Bulk
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Voltage Rating :
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Insert Material :
Plastic
Color :
Gray
Backshell Type :
Solid
RoHS :
Details
Termination :
Solder Cup
Body/Shell Style :
Receptacle
MIL Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
10
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Mixed Contacts :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Orientation :
A
Shell Finish :
Brand :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Positions :
10
Shell Material :
PSU
DIN Conformance :
Published :
Primary Material :
Plastic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Product Number :
PLC3G
Additional Feature :
POLARIZED
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Shielding :
Unshielded
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Datasheets
PLC3G821A10
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 10 Positions Solder Cup Gold - A Latch Lock, Push-Pull
PLC3G821A10 Overview
PLC3G821A10 Features
PL series
PLC3G821A10 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLC3G821A10 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER