PLC1G823E14
Mfr.Part #
PLC1G823E14
Orientation :
E
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Current Rating (Amps) :
2A
Voltage Rating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
14
Datasheets
PLC1G823E14
ITT Cannon PLC1G823E14
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold - E Latch Lock, Push-Pull