PLC1G823A14
Mfr.Part #
PLC1G823A14
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
CABLE
20.0µin (0.51µm)
Contact Gender :
FEMALE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Number of Positions :
14
Published :
Orientation :
A
Active
Empty Shell :
Additional Feature :
POLARIZED
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
MIL Conformance :
Base Product Number :
PLC1G
Termination Type :
Solder
Body/Shell Style :
Receptacle
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Details
Coupling Type :
Snap
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Shell Material :
PSU
Voltage Rating :
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
14
Circular Push Pull Connectors
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
2A
Datasheets
PLC1G823A14
ITT Cannon PLC1G823A14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - A Latch Lock, Push-Pull