PLC1G823A10
Mfr.Part #
PLC1G823A10
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Current Rating (Amps) :
3A
DIN Conformance :
No
Circular Push Pull Connectors
Body/Shell Style :
Receptacle
Details
Coupling Type :
Snap
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Features :
Backshell
MIL Conformance :
No
Number of Positions :
10
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Type :
Solder
Plastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
POLARIZED
Empty Shell :
Mounting Type :
CABLE
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Contact Gender :
FEMALE
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
10
IP50 - Dust Protected
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Package :
Bulk
IEC Conformance :
Shell Material :
PSU
Orientation :
A
Datasheets
PLC1G823A10
ITT Cannon PLC1G823A10
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 10 Positions Solder Cup Gold - A Latch Lock, Push-Pull