PLC1G822J14
Mfr.Part #
PLC1G822J14
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Additional Feature :
POLARIZED
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Empty Shell :
No
Plastic
Total Number of Contacts :
14
Orientation :
J
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Current Rating (Amps) :
2A
Number of Positions :
14
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Type :
Solder
Active
MIL Conformance :
Shell Material :
PSU
Circular Push Pull Connectors
Filter Feature :
Polysulfone (PSU)
IEC Conformance :
Body/Shell Style :
Receptacle
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
Backshell Type :
Solid
Coupling Type :
Snap
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
CABLE
Datasheets
PLC1G822J14
ITT Cannon PLC1G822J14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - J Latch Lock, Push-Pull