PLC1G822J10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G822J10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
10
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Voltage Rating :
Termination :
Solder Cup
Termination Type :
Solder
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Number of Positions :
10
Series :
PL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
3A
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Product Status :
Active
MIL Conformance :
Backshell Type :
Solid
Orientation :
J
Brand :
Published :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Filter Feature :
Color :
Gray
Shell Finish :
Coupling Type :
Snap
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Base Product Number :
PLC1G
Package :
Bulk
Body/Shell Style :
Receptacle
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Primary Material :
Plastic
RoHS :
Details
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Contact Material :
COPPER ALLOY
Additional Feature :
POLARIZED
Mixed Contacts :
Shell Material :
PSU
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Mounting Feature :
Empty Shell :
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size, MIL :
Features :
Backshell
Mounting Type :
CABLE
Insert Material :
Plastic
Datasheets
PLC1G822J10
ITT Cannon PLC1G822J10
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 10 Positions Solder Cup Gold - J Latch Lock, Push-Pull