PLC1G822A10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G822A10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Package :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Total Number of Contacts :
10
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
PLC1G
Backshell Type :
Solid
Brand :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
3A
Additional Feature :
POLARIZED
Features :
Backshell
Termination Type :
Solder
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Subcategory :
Circular Connectors
Coupling Type :
Snap
Contact Gender :
FEMALE
RoHS :
Details
Voltage Rating :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shielding :
Unshielded
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Number of Positions :
10
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Published :
Mounting Type :
CABLE
MIL Conformance :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Color :
Gray
Shell Material :
PSU
Primary Material :
Plastic
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Series :
PL
Orientation :
A
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Body/Shell Style :
Receptacle
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Datasheets
PLC1G822A10
ITT Cannon PLC1G822A10
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 10 Positions Solder Cup Gold - A Latch Lock, Push-Pull