PLC1G623J14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G623J14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
8 Weeks
Additional Feature :
POLARIZED
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
No
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Brand :
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size, MIL :
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Published :
Color :
Blue, Gray
Backshell Type :
Solid
Voltage Rating :
Series :
PL
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Orientation :
J
Option :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
CABLE
IEC Conformance :
No
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Termination Type :
Solder
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
2A
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Mounting Feature :
Features :
Backshell
RoHS :
Details
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Coupling Type :
Snap
Mixed Contacts :
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Material :
PSU
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder Cup
Primary Material :
Plastic
Package :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
Insert Material :
Plastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
14
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Number of Positions :
14
Base Product Number :
PLC1G
Datasheets
PLC1G623J14
ITT Cannon PLC1G623J14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - J Latch Lock, Push-Pull