PLC1G623C14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G623C14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body/Shell Style :
Receptacle
Mounting Type :
CABLE
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Package :
Bulk
IEC Conformance :
No
Brand :
MIL Conformance :
No
Features :
Backshell
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size, MIL :
Insert Material :
Plastic
Base Product Number :
PLC1G
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Color :
Blue, Gray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Finish :
Termination Type :
Solder
Series :
PL
DIN Conformance :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Material :
PSU
Mounting Feature :
RoHS :
Details
Voltage Rating :
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
14
Filter Feature :
Product Status :
Active
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Empty Shell :
Current Rating (Amps) :
2A
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
14
Coupling Type :
Snap
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Contact Gender :
FEMALE
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Primary Material :
Plastic
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Backshell Type :
Solid
Additional Feature :
POLARIZED
Datasheets
PLC1G623C14
ITT Cannon PLC1G623C14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - C Latch Lock, Push-Pull