PLC1G622A10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G622A10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
PSU
Shell Size - Insert :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Factory Lead Time :
8 Weeks
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Orientation :
A
Voltage Rating :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body/Shell Style :
Receptacle
Published :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Termination Type :
Solder
Total Number of Contacts :
10
Color :
Blue, Gray
Insert Material :
Plastic
Current Rating (Amps) :
3A
Features :
Backshell
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
MIL Conformance :
No
Package :
Bulk
Base Product Number :
PLC1G
Empty Shell :
No
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Filter Feature :
Mounting Feature :
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Primary Material :
Plastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Subcategory :
Circular Connectors
IEC Conformance :
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
10
Product Status :
Active
Series :
PL
RoHS :
Details
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Coupling Type :
Snap
Additional Feature :
POLARIZED
Brand :
Mounting Type :
CABLE
Datasheets
PLC1G622A10
ITT Cannon PLC1G622A10
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 10 Positions Solder Cup Gold - A Latch Lock, Push-Pull