PLC1G522J14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G522J14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Product Status :
Active
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Shell Finish :
Body/Shell Style :
Receptacle
Coupling Type :
Snap
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size - Insert :
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination Type :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Subcategory :
Circular Connectors
Orientation :
J
Features :
Backshell
Shell Material :
PSU
Shell Size, MIL :
Package :
Bulk
Base Product Number :
PLC1G
Total Number of Contacts :
14
Backshell Type :
Solid
Primary Material :
Plastic
Published :
Number of Positions :
14
MIL Conformance :
Additional Feature :
POLARIZED
Current Rating (Amps) :
2A
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Type :
CABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
PL
Filter Feature :
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
DIN Conformance :
Brand :
Insert Material :
Plastic
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Voltage Rating :
Mixed Contacts :
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Color :
Gray, Green
Termination :
Solder Cup
Datasheets
PLC1G522J14
ITT Cannon PLC1G522J14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - J Latch Lock, Push-Pull