PLC1G522A14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G522A14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Voltage Rating :
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Shell Size, MIL :
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
DIN Conformance :
No
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Coupling Type :
Snap
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
CABLE
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Features :
Backshell
Number of Positions :
14
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
2A
Total Number of Contacts :
14
Shielding :
Unshielded
Additional Feature :
POLARIZED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Product Number :
PLC1G
Package :
Bulk
Termination Type :
Solder
Insert Material :
Plastic
Color :
Gray, Green
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Filter Feature :
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Backshell Type :
Solid
Subcategory :
Circular Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Series :
PL
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
PSU
Brand :
Termination :
Solder Cup
Published :
MIL Conformance :
Body/Shell Style :
Receptacle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
A
RoHS :
Details
Primary Material :
Plastic
Datasheets
PLC1G522A14
ITT Cannon PLC1G522A14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - A Latch Lock, Push-Pull