PLC1G423E14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G423E14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
IEC Conformance :
No
Contact Gender :
FEMALE
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Series :
PL
Additional Feature :
POLARIZED
Number of Positions :
14
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Termination :
Solder Cup
Color :
Gray, Yellow
Insert Material :
Plastic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Subcategory :
Circular Connectors
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Coupling Type :
Snap
Mixed Contacts :
No
Current Rating (Amps) :
2A
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Published :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Termination Type :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Package :
Bulk
Shell Finish :
Body/Shell Style :
Receptacle
Product Status :
Active
Base Product Number :
PLC1G
Empty Shell :
Orientation :
E
MIL Conformance :
Shell Material :
PSU
Shielding :
Unshielded
Features :
Backshell
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Brand :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Primary Material :
Plastic
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Mounting Type :
CABLE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Filter Feature :
RoHS :
Details
Total Number of Contacts :
14
Voltage Rating :
Datasheets
PLC1G423E14
ITT Cannon PLC1G423E14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - E Latch Lock, Push-Pull