PLC1G422J10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G422J10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
10
Filter Feature :
No
Mounting Feature :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
MIL Conformance :
No
Empty Shell :
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Voltage Rating :
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Features :
Backshell
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Shell Material :
PSU
Series :
PL
Body/Shell Style :
Receptacle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
CABLE
Published :
Number of Positions :
10
Shell Finish :
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Insert Material :
Plastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Brand :
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Contact Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Product Number :
PLC1G
Factory Lead Time :
8 Weeks
DIN Conformance :
Product Status :
Active
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
IEC Conformance :
Package :
Bulk
Shell Size, MIL :
Termination Type :
Solder
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Current Rating (Amps) :
3A
Orientation :
J
Termination :
Solder Cup
Additional Feature :
POLARIZED
Mixed Contacts :
Coupling Type :
Snap
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Color :
Gray, Yellow
RoHS :
Non-Compliant
Shell Size - Insert :
Primary Material :
Plastic
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Datasheets
PLC1G422J10
ITT Cannon PLC1G422J10
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 10 Positions Solder Cup Gold - J Latch Lock, Push-Pull