PLC1G422C10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G422C10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
PL
Subcategory :
Circular Connectors
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
CABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
POLARIZED
Backshell Type :
Solid
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Color :
Gray, Yellow
Package :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Features :
Backshell
Contact Gender :
FEMALE
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Termination :
Solder Cup
IEC Conformance :
Termination Type :
Solder
Current Rating (Amps) :
3A
Orientation :
C
Filter Feature :
Shell Finish :
Mounting Feature :
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
10
Shell Material :
PSU
Number of Positions :
10
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Empty Shell :
RoHS :
Non-Compliant
Shell Size, MIL :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Coupling Type :
Snap
Voltage Rating :
Base Product Number :
PLC1G
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Shielding :
Unshielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Primary Material :
Plastic
Body/Shell Style :
Receptacle
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Brand :
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Product Status :
Active
Datasheets
PLC1G422C10
ITT Cannon PLC1G422C10
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 10 Positions Solder Cup Gold - C Latch Lock, Push-Pull