PLC1G421E10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G421E10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Shell Size - Insert :
Voltage Rating :
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Series :
PL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Number of Positions :
10
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Shell Finish :
Brand :
Termination Type :
Solder
Contact Gender :
FEMALE
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS :
Non-Compliant
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Filter Feature :
No
Coupling Type :
Snap
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Total Number of Contacts :
10
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
3A
Mounting Type :
CABLE
IEC Conformance :
Subcategory :
Circular Connectors
Termination :
Solder Cup
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
RoHS Status :
RoHS Compliant
MIL Conformance :
Mounting Feature :
DIN Conformance :
Base Product Number :
PLC1G
Orientation :
E
Primary Material :
Plastic
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Empty Shell :
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Shell Size, MIL :
Color :
Gray, Yellow
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Backshell Type :
Solid
Body/Shell Style :
Receptacle
Additional Feature :
POLARIZED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
PSU
Package :
Bulk
Datasheets
PLC1G421E10
ITT Cannon PLC1G421E10
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 10 Positions Solder Cup Gold - E Latch Lock, Push-Pull