PLC1G223E14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G223E14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Base Product Number :
PLC1G
RoHS Status :
RoHS Compliant
Primary Material :
Plastic
Product Status :
Active
Features :
Backshell
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Termination Type :
Solder
Published :
Shell Size, MIL :
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
CABLE
Termination :
Solder Cup
Color :
Gray, Red
Subcategory :
Circular Connectors
Series :
PL
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Brand :
Shell Finish :
Body/Shell Style :
Receptacle
Number of Positions :
14
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Package :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
8 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Feature :
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Coupling Type :
Snap
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Voltage Rating :
DIN Conformance :
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Orientation :
E
RoHS :
Details
Mounting Feature :
Shell Material :
PSU
Insert Material :
Plastic
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
IEC Conformance :
MIL Conformance :
Additional Feature :
POLARIZED
Total Number of Contacts :
14
Datasheets
PLC1G223E14
ITT Cannon PLC1G223E14
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 14 Positions Solder Cup Gold - E Latch Lock, Push-Pull