PLC1G223C14
Mfr.Part #
PLC1G223C14
Number of Positions :
14
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Current Rating (Amps) :
2A
Orientation :
C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
PLC1G223C14
ITT Cannon PLC1G223C14
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold - C Latch Lock, Push-Pull