PLC1G222C10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G222C10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Package :
Bulk
Base Product Number :
PLC1G
Number of Positions :
10
Product Status :
Active
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
RoHS :
Non-Compliant
Backshell Type :
Solid
Brand :
DIN Conformance :
No
Features :
Backshell
Series :
PL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Additional Feature :
POLARIZED
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Contact Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Material :
PSU
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
3A
Color :
Gray, Red
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
Shell Size, MIL :
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Mounting Type :
CABLE
Insert Material :
Plastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
IEC Conformance :
Empty Shell :
Subcategory :
Circular Connectors
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Total Number of Contacts :
10
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Coupling Type :
Snap
Termination :
Solder Cup
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Shell Finish :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination Type :
Solder
Body/Shell Style :
Receptacle
Primary Material :
Plastic
Published :
Datasheets
PLC1G222C10
ITT Cannon PLC1G222C10
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 10 Positions Solder Cup Gold - C Latch Lock, Push-Pull