PLC1G221A10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G221A10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Package :
Bulk
Shell Material :
PSU
Insert Material :
Plastic
Product Status :
Active
Base Product Number :
PLC1G
Contact Gender :
FEMALE
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
RoHS :
Details
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Body/Shell Style :
Receptacle
MIL Conformance :
No
Total Number of Contacts :
10
Shielding :
Unshielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Brand :
Shell Finish :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination Type :
Solder
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Additional Feature :
POLARIZED
Series :
PL
Shell Size, MIL :
DIN Conformance :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Features :
Backshell
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Backshell Type :
Solid
Subcategory :
Circular Connectors
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Current Rating (Amps) :
3A
IEC Conformance :
Empty Shell :
Orientation :
A
Mounting Feature :
Color :
Gray, Red
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
CABLE
Primary Material :
Plastic
Voltage Rating :
Termination :
Solder Cup
Coupling Type :
Snap
Datasheets
PLC1G221A10
ITT Cannon PLC1G221A10
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 10 Positions Solder Cup Gold - A Latch Lock, Push-Pull