PLC1G122E10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC1G122E10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination Type :
Solder
Shell Size, MIL :
Body/Shell Style :
Receptacle
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Total Number of Contacts :
10
RoHS :
Details
Additional Feature :
POLARIZED
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
No
Brand :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Feature :
Shell Finish :
Mounting Type :
CABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Gender :
FEMALE
Empty Shell :
Orientation :
E
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Series :
PL
Number of Positions :
10
MIL Conformance :
Base Product Number :
PLC1G
RoHS Status :
RoHS Compliant
Filter Feature :
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Shielding :
Unshielded
Coupling Type :
Snap
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Shell Material :
PSU
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Primary Material :
Plastic
Current Rating (Amps) :
3A
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Subcategory :
Circular Connectors
Voltage Rating :
Insert Material :
Plastic
Package :
Bulk
DIN Conformance :
Product Status :
Active
Features :
Backshell
Color :
Gray, White
Backshell Type :
Solid
Datasheets
PLC1G122E10
ITT Cannon PLC1G122E10
CIRCULAR CONNECTOR PSU CABLE 10 Positions Solder Cup Gold - E Latch Lock, Push-Pull