PLA3G823E10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA3G823E10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
Base Product Number :
PLA3G
Shell Size, MIL :
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Current Rating (Amps) :
3A
Color :
Gray
HTS Code :
Orientation :
E
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Product Status :
Active
Subcategory :
Circular Connectors
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
10
Package :
Bulk
Brand :
RoHS :
Details
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Finish :
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Insert Material :
Plastic
Features :
Backshell
Voltage Rating :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Primary Material :
Plastic
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Series :
PL
Datasheets
PLA3G823E10
CIRCULAR CONNECTOR Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold - E Latch Lock, Push-Pull
PLA3G823E10 Overview
PLA3G823E10 Features
PL series
PLA3G823E10 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLA3G823E10 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER