PLA3G822H14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA3G822H14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Base Product Number :
PLA3G
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature :
Primary Material :
Plastic
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Finish :
Product Status :
Active
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Color :
Gray
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Brand :
Orientation :
H
Number of Positions :
14
Features :
Backshell
Shell Size, MIL :
Subcategory :
Circular Connectors
Series :
PL
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
RoHS :
Details
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Voltage Rating :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Current Rating (Amps) :
2A
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Insert Material :
Plastic
Datasheets
PLA3G822H14
CIRCULAR CONNECTOR Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold - H Latch Lock, Push-Pull
PLA3G822H14 Overview
PLA3G822H14 Features
PL series
PLA3G822H14 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLA3G822H14 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER