PLA3G822C10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA3G822C10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
Shell Size, MIL :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Color :
Gray
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Non-Compliant
Current Rating (Amps) :
3A
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Voltage Rating :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Plastic
Primary Material :
Plastic
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Features :
Backshell
Subcategory :
Circular Connectors
Series :
PL
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Base Product Number :
PLA3G
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Number of Positions :
10
Mounting Feature :
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Brand :
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Datasheets
PLA3G822C10
CIRCULAR CONNECTOR Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold - C Latch Lock, Push-Pull
PLA3G822C10 Overview
PLA3G822C10 Features
PL series
PLA3G822C10 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLA3G822C10 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER