PLA3G821H14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA3G821H14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Gray
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
Brand :
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Feature :
Shell Finish :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
H
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Insert Material :
Plastic
Primary Material :
Plastic
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Details
Subcategory :
Circular Connectors
Series :
PL
Product Status :
Active
Termination :
Solder Cup
Features :
Backshell
Package :
Bulk
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Base Product Number :
PLA3G
Factory Lead Time :
8 Weeks
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
14
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Current Rating (Amps) :
2A
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
PLA3G821H14
CIRCULAR CONNECTOR Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold - H Latch Lock, Push-Pull
PLA3G821H14 Overview
PLA3G821H14 Features
PL series
PLA3G821H14 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLA3G821H14 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER