PLA3G821A10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA3G821A10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
HTS Code :
Primary Material :
Plastic
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Features :
Backshell
Color :
Gray
Base Product Number :
PLA3G
Shell Finish :
Mounting Feature :
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Brand :
Product Status :
Active
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Voltage Rating :
RoHS :
Details
Shell Size, MIL :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Number of Positions :
10
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Published :
Series :
PL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Subcategory :
Circular Connectors
Insert Material :
Plastic
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Package :
Bulk
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Termination :
Solder Cup
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
3A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
PLA3G821A10
CIRCULAR CONNECTOR Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold - A Latch Lock, Push-Pull
PLA3G821A10 Overview
PLA3G821A10 Features
PL series
PLA3G821A10 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PLA3G821A10 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER