PLA1G823A14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA1G823A14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
2A
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Mounting Feature :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating :
Color :
Gray
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Features :
Backshell
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Primary Material :
Plastic
Shell Finish :
Series :
PL
Shell Size, MIL :
Orientation :
A
Factory Lead Time :
8 Weeks
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Brand :
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
PLA1G
Number of Positions :
14
Package :
Bulk
Termination :
Solder Cup
RoHS :
Details
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Shielding :
Unshielded
Subcategory :
Circular Connectors
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Datasheets
PLA1G823A14
CIRCULAR CONNECTOR Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold - A Latch Lock, Push-Pull