PLA1G822C10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA1G822C10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Shielding :
Unshielded
Brand :
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Primary Material :
Plastic
Features :
Backshell
Shell Size, MIL :
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Package :
Bulk
Voltage Rating :
Color :
Gray
Shell Finish :
Number of Positions :
10
Insert Material :
Plastic
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size - Insert :
Base Product Number :
PLA1G
HTS Code :
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Details
Termination :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
3A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
PL
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Datasheets
PLA1G822C10
CIRCULAR CONNECTOR Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold - C Latch Lock, Push-Pull