PLA1G821C14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA1G821C14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
Subcategory :
Circular Connectors
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
8 Weeks
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Mounting Feature :
Brand :
Color :
Gray
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Features :
Backshell
Package :
Bulk
Base Product Number :
PLA1G
Current Rating (Amps) :
2A
Series :
PL
Primary Material :
Plastic
Orientation :
C
Number of Positions :
14
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insert Material :
Plastic
Shell Size, MIL :
Product Status :
Active
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Finish :
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Datasheets
PLA1G821C14
CIRCULAR CONNECTOR Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold - C Latch Lock, Push-Pull