PLA1G623E14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA1G623E14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Shell Finish :
Subcategory :
Circular Connectors
Package :
Bulk
Insert Material :
Plastic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Termination :
Solder Cup
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
PLA1G
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Current Rating (Amps) :
2A
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Brand :
Orientation :
E
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
RoHS :
Details
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
HTS Code :
Series :
PL
Features :
Backshell
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
Number of Positions :
14
Color :
Blue, Gray
Shell Size - Insert :
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Voltage Rating :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Primary Material :
Plastic
Datasheets
PLA1G623E14
CIRCULAR CONNECTOR Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold - E Latch Lock, Push-Pull