PLA1G622E10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA1G622E10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Base Product Number :
PLA1G
Primary Material :
Plastic
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Shell Size - Insert :
Termination :
Solder Cup
Product Status :
Active
Brand :
Package :
Bulk
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Shell Finish :
Orientation :
E
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
RoHS :
Details
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
RoHS Status :
RoHS Compliant
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Voltage Rating :
Shell Size, MIL :
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
3A
Insert Material :
Plastic
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Features :
Backshell
Series :
PL
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Subcategory :
Circular Connectors
Shielding :
Unshielded
Mounting Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Blue, Gray
Number of Positions :
10
Datasheets
PLA1G622E10
CIRCULAR CONNECTOR Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold - E Latch Lock, Push-Pull