PLA1G621A10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA1G621A10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Brand :
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Finish :
Color :
Blue, Gray
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Subcategory :
Circular Connectors
RoHS :
Details
Number of Positions :
10
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Insert Material :
Plastic
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Series :
PL
Voltage Rating :
Base Product Number :
PLA1G
Product Status :
Active
Orientation :
A
Current Rating (Amps) :
3A
Shell Size - Insert :
Primary Material :
Plastic
Package :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Features :
Backshell
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Datasheets
PLA1G621A10
CIRCULAR CONNECTOR Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold - A Latch Lock, Push-Pull