PLA1G522H10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA1G522H10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Color :
Gray, Green
Shell Finish :
Published :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Insert Material :
Plastic
Voltage Rating :
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
3A
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Base Product Number :
PLA1G
Orientation :
H
Brand :
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Bulk
Number of Positions :
10
Shell Size, MIL :
Features :
Backshell
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Product Status :
Active
Subcategory :
Circular Connectors
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Primary Material :
Plastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
PL
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Datasheets
PLA1G522H10
CIRCULAR CONNECTOR Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold - H Latch Lock, Push-Pull