PLA1G423J10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA1G423J10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Features :
Backshell
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Base Product Number :
PLA1G
Factory Lead Time :
8 Weeks
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Color :
Gray, Yellow
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
10
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Brand :
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Product Status :
Active
Series :
PL
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
3A
Orientation :
J
Primary Material :
Plastic
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Voltage Rating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Unshielded
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Feature :
Shell Size, MIL :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Insert Material :
Plastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
PLA1G423J10
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold - J Latch Lock, Push-Pull