PLA1G422E14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA1G422E14
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Primary Material :
Plastic
Number of Positions :
14
Published :
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Voltage Rating :
Termination :
Solder Cup
Brand :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current Rating (Amps) :
2A
Color :
Gray, Yellow
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Orientation :
E
Subcategory :
Circular Connectors
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Package :
Bulk
Shell Size, MIL :
Product Status :
Active
Series :
PL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS :
Non-Compliant
Shell Size - Insert :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Insert Material :
Plastic
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Features :
Backshell
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Product Number :
PLA1G
Datasheets
PLA1G422E14
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold - E Latch Lock, Push-Pull