PLA1G221H10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLA1G221H10
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Color :
Gray, Red
Brand :
Number of Positions :
10
Termination :
Solder Cup
Subcategory :
Circular Connectors
Published :
Mounting Feature :
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
3A
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Product Status :
Active
Primary Material :
Plastic
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0µin (0.51µm)
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Series :
PL
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
RoHS :
Details
Base Product Number :
PLA1G
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Backshell
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fastening Type :
Latch Lock, Push-Pull
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
H
Insert Material :
Plastic
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
PLA1G221H10
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold - H Latch Lock, Push-Pull