PL10-20-130B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PL10-20-130B
Manufacturer
Tamura
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Power Transformers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PL10-xx130B
Mounting Type :
Through Hole
Power Rating :
10W
Height :
36.2mm
Number of Pins :
8
Physical Dimension :
L47.62XB39.7XH36.2 (mm)
Max Output Current :
1A
Center Tap :
No
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
36.20mm
Max Power Dissipation :
10W
VA Rating :
10 VA
Input Voltage-Nom :
230V
ECCN Code :
EAR99
Published :
Lead Free :
Lead Free
Weight :
240g
Voltage - Isolation :
3500Vrms
Width :
39.7mm
Voltage - Primary :
115V 230V
Power - Max :
10VA
Factory Lead Time :
25 Weeks
Length :
47.62mm
Current - Output (Max) :
Parallel 1A Series 500mA
Application :
Power
Approval Agency :
CSA, TUV, UL
Output Voltage 2 :
10V
Size / Dimension :
47.60mm Lx39.70mm W
Type :
Laminated Core
Termination Style :
PC Pin
Number of Secondary Winding :
2
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Voltage 1 :
10V
Termination :
PC Pin
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 10V Series 20V
Primary Winding(s) :
Dual
Datasheets
PL10-20-130B
Tamura PL10-20-130B
PL10-20-130B datasheet pdf and Power Transformers product details from Tamura stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V