PL00Y-301-10D6-2
Mfr.Part #
PL00Y-301-10D6-2
Description
POWERLOK 10MM G2 1POS RCPT FLAT
Female Socket, Power
Tradename :
PowerLok
Color :
Black
Product Category :
Heavy Duty Power Connectors
Termination Style :
Busbar
Amphenol
Number of Positions :
1 Position
Wire Gauge :
Housing Gender :
Receptacle
Accessory Type :
IP Rating :
IP67
Contact Finish :
Mounting Style :
Active
Housing Material :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Material :
Brand :
Amphenol Technical Products
Voltage Rating :
1 kVDC
Pitch :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Contact Finish Thickness :
Current Rating :
300 A
Fastening Type :
Locking Ramp
Mounting Angle :
Straight
Row Spacing :
RoHS :
Details
Features :
Mounting Flange
Thread Size :
Cable Termination :
Solder
Contact Plating :
Product :
Receptacles
Subcategory :
Power Connectors
Series :
G2
Number of Rows :
1 Row
Product Type :
Heavy Duty Power Connectors
Datasheets
PL00Y-301-10D6-2
Manufacturer related products
    4,0MM POWERLOK 2 WAY PLUG STRAIG
    4,0MM POWERLOK 2 WAY RECEPTACLE