PK10M-040PP-TH2-DA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PK10M-040PP-TH2-DA
Manufacturer
3M
Description
CONN PLUG 40POS R/A GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
2
Number of Positions :
40
Series :
Pak 10, PK10M
Feature :
Board Lock, Solder Retention
Pitch :
0.039 1.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Finish :
Gold
Height Above Board :
0.343 8.70mm
Plug, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.039 1.00mm Through Hole, Right Angle 40 Positions Pak 10, PK10M Gold