PJRX24AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PJRX24AD
Manufacturer
Crouzet
Description
RELAY IMPULSE DPDT 10A 24V
Manufacturer :
Crouzet
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Number of Pins :
8
Published :
Termination :
PLUG
Relay Type :
Impulse
Feature :
Lighted Indicator
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Series :
JR
Operating Temperature :
-10°C~60°C
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Coil Voltage :
24VAC/DC
Mounting Type :
Socketable
Coil Type :
Latching, Single Coil
Contact Rating (Current) :
10A
Throw Configuration :
DPDT
Switching Voltage :
250VAC 250VDC -Max
Coil Voltage (AC) :
24V