PIC32MZ1024EFK064-E/MR
Mfr.Part #
PIC32MZ1024EFK064-E/MR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64QFN
+ 125 C
JESD-30 Code :
S-PQCC-N64
Base Product Number :
PIC32MZ1024EFK064
Height Seated (Max) :
0.9mm
Supplier Device Package :
64-QFN-EP (9x9)
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
Supply Voltage :
3.3V
Number of I/Os :
46 I/O
Length :
9mm
Data Converters :
A/D 24x12b
Brand :
Microchip Technology / Atmel
1MB 1M x 8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
On Chip Program ROM Width :
8
Data Bus Width :
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
QUAD
Terminal Form :
NO LEAD
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Interfaces :
CAN/Ethernet/I2C/I2S
Terminal Pitch :
0.5mm
Clock Frequency :
64MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of ADC Channels :
24 Channel
Speed :
180MHz
Package :
Tube
Data Converter :
A/D 24x12b
Number of I/O :
46
Has ADC :
RAM Size :
256K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.1V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.1V~3.6V
Number of Terminations :
64
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
PWM Channels :
Device Core :
PIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Base Part Number :
PIC32MZ1024EFK
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Width :
9mm
Published :
Microchip Technology PIC32MZ1024EFK064-E/MR
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MZ1024EFK064-E/MR Overview
PIC32MZ1024EFK064-E/MR Features
  • 32-bit MIPS microAptiv core operating at up to 200 MHz.