PIC32MZ1024EFH144T-E/JWX
Mfr.Part #
PIC32MZ1024EFH144T-E/JWX
Package / Case
144-TFBGA
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144TFBGA
Height Seated (Max) :
1.02mm
Clock Frequency :
64MHz
Number of Terminations :
144
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Pitch :
0.5mm
Base Part Number :
PIC32MZ1024EFH
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.1V
Data Converter :
A/D 48x12b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Package / Case :
144-TFBGA
Terminal Position :
BOTTOM
Length :
7mm
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage :
3.3V
DMA Channels :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Form :
Ball
DAC Channels :
Base Product Number :
PIC32MZ1024EFH144
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of I/O :
120
JESD-30 Code :
S-PBGA-B144
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RAM Size :
512K x 8
Supplier Device Package :
144-TFBGA (7x7)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.1V~3.6V
Width :
7mm
Data Converters :
A/D 48x12b
Number of I/Os :
120 I/O
Data Bus Width :
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
Speed :
180MHz