PIC32MZ1024EFH064-E/PT
Mfr.Part #
PIC32MZ1024EFH064-E/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64TQFP
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.1V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
10 Weeks
Base Part Number :
PIC32MZ1024EFH
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Terminations :
64
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.1V~3.6V
Data Converter :
A/D 24x12b
Number of I/Os :
46 I/O
Terminal Form :
Gull wing
Data Converters :
A/D 24x12b
Package :
Tray
RAM Size :
512K x 8
Clock Frequency :
64MHz
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
Terminal Position :
QUAD
Number of I/O :
46
Speed :
180MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Supply Voltage :
3.3V
Package / Case :
64-TQFP
Length :
10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
HTS Code :
Number of ADC Channels :
24 Channel
Base Product Number :
PIC32MZ1024EFH064
Height Seated (Max) :
1.2mm