PIC32MZ1024EFF144-E/JWX
Mfr.Part #
PIC32MZ1024EFF144-E/JWX
Package / Case
144-TFBGA
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144TFBGA
Stock
268
In Stock :
268
yes
JESD-30 Code :
S-PBGA-B144
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MZ
Product Status :
Active
Clock Frequency :
64MHz
Number of I/O :
120
Terminal Position :
BOTTOM
Base Part Number :
PIC32MZ1024EFF
Package :
Tray
32-bit Microcontrollers - MCU
Core Processor :
MIPS32® M-Class
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of ADC Channels :
48 Channel
Number of Terminations :
144
Package / Case :
144-TFBGA
Width :
7mm
EEPROM Size :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.1V~3.6V
Base Product Number :
PIC32MZ1024EFF144
Length :
7mm
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Reach Compliance Code :
Unknown
Data Converter :
A/D 48x12b
Packaging :
Tray
Data Converters :
A/D 48x12b
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.1V
Speed :
180MHz
Data Bus Width :
DMA Channels :
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Brand :
Height Seated (Max) :
1.02mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Supplier Device Package :
144-TFBGA (7x7)
Supply Voltage :
3.3V
Number of I/Os :
120 I/O
Oscillator Type :
Internal
Terminal Form :
BUTT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V